Olasz utak. Róma. Dicsfény helyett szarvak

Ha a turista Rómában bandukol, és kicsit, de csak egy kicsit eltávolodik a Colosseum igazán látványos romjaitól, és képzeletbeli hős gladiátorként legyőzte már összes főnökét és haragosát gondolatban, akkor érdemes felgyalogolnia a nevezetes Colosseumtól mindössze kb. 250 méterre lévő dombocskán és lépcsőkön a frappánsan csak Szent Péter bilincsekben elnevezésű téren magasodó San Pietro in Vincoli-Bazilikába (Szent Péter bilincsekben). 

Sajnos, a turistaáradatból igen kevesen látogatnak el ide (útközben akár még erőt is gyűjthetnének egy remek kis pizzériában), pedig itt található a világ egyik leggyönyörűbb szobra úgyis, mint a nyelvművelésből fakadó félrefordítások csúcsa. A templomba betérni igyekvőknek előbb még meg kell küzdeni a téren és a kapuban ücsörgő, térdeplő koldusokkal, akik természetesen felismervén bennünk testvéreiket, nem éppen gyengéd erőszakossággal magyarul könyörögnek ellágyuló szívünkhöz némi adományért, hogy aztán a következő percben már ugyanezt tegyék valamely más nép nyelvén a célszemélyekhez. Ha ezen feleslegesnek tűnő megpróbáltatáson is túlvagyunk, nos, akkor bebocsátást nyerünk az önmagában is szemet gyönyörködtető Bazilikába, ami megéri, hiszen belépődíj nincs, és a Bazilika jobb oldali hajójában – közel az oltárhoz és Szent Péter üveg tárlóban őrzött bilincseihez – egyszercsak megpillanthatjuk Michelangelo csodálatos szobrát, a Mózest.

Michelangelo 1515-ben készült el vele, ámbár az átadás előtti napokban a papokkal valamin (csak tán nem a pénzen…) összeveszett, így eszeveszett sebességgel átformázta a carrarai márványból készült szobrot a történet szerint, és az már attól kezdve nem az oltárra, hanem attól ellenkező irányba tekintett erőteljesen, azóta is így durcáskodik trónszékén. De gyönyörűséges, valljuk be. Azonban a 235 centiméter magas szobron van egy furcsaság, tudniillik Mózesnek két szarvacska van a feje búbján, pedig nem is volt akkoriban még nős. Akkor ez nem lehet megoldás. Az ábrázolás elég furcsa így, ezért felvetődik továbbra is a kérdés, miért? A válasz pedig egy fordítási hibában található meg. Mózes Második Könyvében, a 34:29-ben Mózes, miután jött le a hegyről az Istennel való találkozás után, az arca sugárzott – legalábbis a helyes fordítások és az eredeti szöveg szerint. Azonban nem kevesen az itt található KRN szót (a héber nyelvben leginkább csak mássalhangzós szavak vannak, a többi az olvasóra van bízva) nem karan-nak, hanem keren-nek ( קרן keren) olvasták. Míg a karan azt jelenti, hogy sugároz, fénylik, addig a keren azt, hogy szarv. Más nyelvekben is a keren, koren, korn szarvacskákat jelent általában. Így kerültek hát dicsfény helyett szarvak Mózes fejére. Nem sikerül elhessegetnem magamtól a kérdést, ha jó a fordítás, miként ábrázolódik a szobron a dicsfény. (a megoldás lejjebb).

És még valami. Szegény Michelangelo, ezt az egész, többalakos, ámde gyönyörű síremléket valójában II. Gyula pápának szánta, na jó, nem önszántából, hanem ez volt a terv és a pápai megrendelés, de nevezett pápa végül meggondolta magát és beletemetkezett a Szent Péter Bazilikába. Lehet, hogy a bilincsek tántorították el eredeti céljától, vagy ez is csak egy félreértés, hiszen az elkészült szoborkompozíció hihetetlenül gyönyörűséges. Az ember csak áll és bámul, nem akarja elhinni, hogy egy merev kőtömbből ez így kihozható. Ha nem andalodsz el teljesen, és bedobsz egy eurót a mellette lévő dobozba, akkor még a világítás is felgyullad egy percre, hogy láthasd is a csodát alaposan. Sőt, ha ügyes és szemfüles magyar turista vagy, akkor megvárod, míg más türelmetlen egyed bedobja helyetted a “lőn világosság” c. helyi adót. Ez aztán felderíti a szobrot, és téged is. Talán ez a dicsfény olasz módra. Még egy „apróság”. Dávid barátom (nem Michelangelotól, hanem egy másik) hívta fel a figyelmemet arra az anatómiai jelenségre, hogy amennyiben egy ember felemeli a karját és kisujját behajlítja (befeszíti) – ahogy Mózes – akkor felemelt, megfeszülő ujja miatt alkarján egy izom is miként feszül meg, és lám, a szobron is. Szóval, Michelangelo nem csupán boncolásokat végzett, hanem az élő test tulajdonságaival is tökéletesen tisztában volt. Járj arra, és ki ne hagyd, az egyik elsőszámú célpont legyen Rómában a sok-sok többi mellett!

* * *